Aplikacje mobilne, autorstwa Appen Karpaty, wykorzystują usługę geolokalizacji użytkownika, niezbędną do określania jego pozycji względem szlaku turystycznego. Dane te nie są zapisywane, czy przekazywane gdziekolwiek. Aplikacje mogą wykorzystywać funkcję aparatu fotograficznego urządzenia – np. do skanowania kodów kreskowych i QR. Właścicielem firmy jest Helena Bochyńska-Kubisa. Właściciel zastrzega prawo do zmiany niniejszej polityki prywatności w trakcie […]
Przewodniki turystyczne
Nasze przewodniki wyróżniają się atrakcyjnym tekstami krajoznawczymi, dużą ilością zdjęć, czytelnymi mapkami i schematami szlaków a także praktyczną oprawą spiralną.
Przewodnik zawiera zazwyczaj krótką charakterystykę geografii, przyrody i historii obszaru oraz szczegółowy opis tras turystycznych, samochodowych, rowerowych i pieszych.
Istotną część przewodnika stanowi Informator Turystyczny zawierający dane na temat oferty gastronomicznej, noclegowej, wystaw i muzeów, imprez cyklicznych i inne informacje istotne dla turystów.
Przewodnik zachęca do odwiedzenia promowanego obszaru i skorzystania z jego oferty turystycznej. Może też zachęcać do skorzystania z innych materiałów promocyjnych – np. przewodnika mobilnego, mapy internetowej czy filmu.
Zobacz przykłady
Ziemia Grybowska na rowerze
Ziemia Grybowska leży w samym sercu Karpat polskich, pomiędzy Nowym Sączem a Gorlicami i pomiędzy Bobową a Krynicą-Zdrojem. Łączy ona dwa całkiem odmienne krajobrazy – tu łagodne wzniesienia rolniczego Pogórza Ciężkowicko-Rożnowskiego przechodzą ku południowi w lesiste długie grzbiety gór Beskidu Niskiego – zwane Górami Grybowskimi.
Te góry i pogórza przecina wiele szlaków pieszych. Teraz Ziemię Grybowską zwiedzać można też na rowerze, korzystając z Okrężnego Szlaku Rowerowego.
Szlak prowadzi blisko osiemdziesięciokilometrową pętlą wokół gminy Grybów, przez miejsca, w których zachowały się w pięknym krajobrazie pamiątki sięgającej średniowiecza historii tej krainy – drewniane kościoły i dawne cerkwie, przydrożne kapliczki, cmentarze wojenne z I wojny światowej.
Ten przewodnik, w połączeniu z mapą interaktywną oraz aplikacją GPS, pozwoli na łatwe zaplanowanie wycieczki Okrężnym Szlakiem Rowerowym z ewentualnym noclegiem na trasie, oraz pomoże w dotarciu do wszystkich atrakcyjnych miejsc Ziemi Grybowskiej.
Zapraszamy na szlak!
Ziemia Grybowska – Przewodnik turystyczny
Turyści dobrze znają Sądecczyznę – Nowy i Stary Sącz oraz uzdrowiska doliny Popradu – Piwniczną, Żegiestów, Muszynę, a przede wszystkim Krynicę-Zdrój i pokryte lasami Pasmo Jaworzyny. Z drugiej strony wśród amatorów pieszych i rowerowych wędrówek sławą cieszą się rozległe przestrzenie Beskidu Niskiego na wschód oraz na zachód od Magurskiego Parku Narodowego. Coraz bardziej aktywizuje się turystycznie Pogórze Ciężkowickie z główną jego atrakcją – rezerwatem przyrody nieożywionej Skamieniałe Miasto i dawną rezydencją wielkiego Polaka – Ignacego Paderewskiego, pianisty i polityka.
Ziemia Grybowska leży pośrodku tych trzech obszarów, łącząc bogactwo ich różnych krajobrazów i dziedzictwa kultury. Położony w dolinie rzeki Białej Grybów otaczają amfiteatralnie wzniesienia Beskidu Niskiego nazywane Górami Grybowskimi z rozległym i wysokim Jaworzem oraz charakterystyczną kopułą Chełmu. Góry i pogórze przecinają szlaki piesze i rowerowe prowadzące przez miejsca, w których zachowały się w pięknym krajobrazie pamiątki sięgającej średniowiecza historii tej krainy – drewniane kościoły i dawne cerkwie, przydrożne kapliczki, cmentarze wojenne z I Wojny Światowej.
Atrakcyjne spędzanie czasu oferują: „Sądecki Bartnik” – skansen pszczelarstwa w Stróżach, tamtejszy Ośrodek Hipoterapii czy stacja narciarska w Cieniawie. Projektowana trasa rowerowa wokół gminy połączy wszystkie te atrakcje turystyczne spójnym systemem szlaku obwodowego, krótkich pętli i parkingów rowerowych.
W Ptaszkowej, na bazie wieloletnich tradycji narciarstwa biegowego powstało w roku 2016 Centrum Sportów Zimowych z przecinającymi las u podnóża Jaworza pętlami tras biegowych. Nawierzchnia tras wykonana z asfaltu umożliwia ich wykorzystanie przez cały rok do uprawiania biegów na nartorolkach i łyżworolkach. Centrum dysponuje nowoczesnym obiektem hotelowo-technicznym.
Gmina Grybów dysponuje dobrą i stale powiększającą się bazą noclegową, sięgającą już pół setki miejsc w standardzie hotelowym, pensjonatowym i agroturystycznym. Tutejsze restauracje oprócz potraw regionalnych oferują wspaniałe widoki. W Grybowie jedząc dobrą pizzę na rynku, obserwować można gwarne życie miasta – podobnych miejsc jest więcej.
Szczególne położenie Ziemi Grybowskiej w samym środku łańcucha polskich Karpat sprawia, że jej goście mają łatwy dostęp do wielu wyjątkowych atrakcji turystycznych południowej Małopolski i Podkarpacia, takich jak na przykład: Stary i Nowy Sącz z Miasteczkiem Galicyjskim oraz parkiem Etnograficznym, Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach, osławiony legendą Jana Kiepury kurort Krynica-Zdrój, czy Gorlice z pamiątkami początków ery ropy naftowej i Bitwy Gorlickiej lub piękny Biecz. Wszystkie te miejsca leżą w promieniu tylko 30 kilometrów od Grybowa.
Witamy w samym środku Karpat, witamy na Ziemi Grybowskiej!
Ciężkowicko-Rożnowski Park Krajobrazowy – Przewodnik turystyczny
POGÓRZA ROŻNOWSKIE I CIĘŻKOWICKIE dzięki wyniesieniu oraz otwartym krajobrazom stanowią swoistą platformę widokową, z której oglądać można dalekie pasma gór. Stąd bierze się atrakcyjność dużej liczby pieszych i rowerowych szlaków turystycznych, które dodatkowo dają okazję poznania dziedzictwa tutejszej przyrody i kultury.
W przewodniku opisujemy wycieczki szlakami pieszymi, pozwalającymi przemierzyć cały obszar Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego. Biorą one początek w miejscowościach doliny Białej i doliny Dunajca.
Miejscem, gdzie szlaki te się zbiegają jest otoczone lasami wzniesienie Jamna. W tutejszej Bacówce można odpocząć i spędzić noc.
Na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych, kulturowych i krajobrazowych wyznaczone zostały trasy spacerowe i ścieżki przyrodnicze. Prowadzą one między innymi przez rezerwaty przyrody „Skamieniałe Miasto” w Ciężkowicach i „Diable Skały” w Bukowcu z malowniczymi wychodniami piaskowców ciężkowickich.
Proponujemy także program weekendowej wycieczki samochodowej po Ciężkowicko-Rożnowskim Parku Krajobrazowym – połączonej z wybranymi spacerami i odwiedzeniem najciekawszych miejsc. Dodatkowo przedstawiamy miejscowości bliskiego otoczenia Parku Krajobrazowego – takie jak Zakliczyn czy Rożnów.
Szlaki i ścieżki są dobrze utrzymane i oznaczone i nadają się świetnie do turystyki indywidualnej, jak i grupowej. Do zobaczenia na szlakach Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego!
Park Krajobrazowy Pasma Brzanki – przewodnik turystyczny
PASMO BRZANKI to masywny pokryty lasami grzbiet, stanowiący równoleżnikową kulminację Pogórza Ciężkowickiego, rozpostartego pomiędzy rzekami: Białą i Wisłoką. Jego znaczne wyniesienie w stosunku do otoczenia sprawia, że wędrujący zalesioną granią Pasma, w wielu otwartych miejscach oglądać mogą daleką linię Karpat.
Szlaki piesze i rowerowe przecinają Pasmo w poprzek i wzdłuż krzyżując się w rejonie Brzanki na zachodzie oraz góry Liwocz na wschodnim krańcu Pasma. W jego wschodniej części wyznaczono też wiele szlaków konnych. Na południowych skłonach Pasma Brzanki leżą wśród lasów i pól malownicze miejscowości: Jodłówka Tuchowska, Żurowa, Swoszowa – z pięknymi krajobrazami i drewnianymi kościółkami.
Ich architektura nawiązuje do wielowiekowej tradycji budowy drewnianych świątyń, jakiej najlepszym przykładem jest gotycki kościół św. Jana Chrzciciela w Rzepienniku Biskupim.
Rzepiennik Biskupi – podobnie jak Szerzyny, Czermna, Kowalowa – leży z dala od głównych szlaków pieszych. Dlatego do ich odwiedzenia proponujemy dwudniową wycieczkę samochodową – połączoną z krótkimi spacerami pieszymi. Jej trasa zaczyna się od największej i najciekawszej miejscowości związanej z tym obszarem – leżącym nad rzeką Białą miasteczkiem Tuchów z zabytkowym kościołem, klasztorem i ratuszem.
Szlaki i ścieżki są dobrze utrzymane i oznaczone, i nadają się świetnie do turystyki indywidualnej, jak i grupowej.
Przewodnik turystyczno-przyrodniczy Nadleśnictwa Baligród
Przewodnik promuje zmodernizowane ścieżki przyrodnicze w Nadleśnictwie Baligród – dolina Rabiańskiego Potoku i dolina Łopienki w ramach projektu ” Budowa i modernizacja małej infrastruktury służącej zabezpieczeniu obszarów Natura 2000 – Bieszczady”.
Dolina Łopienki ze słynną cerkwią pw. św. Paraskewii, oraz dolina Rabskiego Potoku z równie znanymi gołoborzami to dwa najciekawsze turystycznie obszary Bieszczadów Niskich.
Dystrybucją przewodnika w pakiecie z mapą turystyczną zajmuje się Nadleśnictwo Baligród.
Pod adresem baligrod.appen.pl przeglądać można opartą na treści przewodnika prezentację interaktywną.
Góry Świętokrzyskie – Ojczyzna Żeromskiego
Przewodnik turystyczny Gminy Masłów i okolic. Promuje zmodernizowane ścieżki spacerowe i dydaktyczne, a także szlaki piesze i rowerowe zachodniej części Gór Świętokrzyskich. Publikacja zawiera również bogate dane teleadresowe dotyczące oferty turystycznej.
Ojczyzna Żeromskiego to miejsca w Górach Świętokrzyskich związane z dzieciństwem i młodością pisarza. Ciekoty, gdzie stał stary, kryty gontem dwór, jego rodzinny dom, cała dolina Wilkowska, odcięta jak pisał od reszty świata pasmem gór z Dąbrówką i Radostową. To widoczna z każdego zakątka tej ziemi Łysica z leżącą u stóp Świętą Katarzyną. To wąwóz Lubrzanki, a poza nim wzgórza opadające w kierunku Kielc i Leszczyny gdzie Żeromski pochował swoich rodziców.
Dystrybucją przewodnika w pakiecie z mapą turystyczną zajmuje się Gmina Masłów.
Pod adresem mapa.maslow.pl przeglądać można interaktywnie zawartość przewodnika na mapach.
Ziemia Chełmońskiego
– przewodnik turystyczny po Mazowszu Zachodnim
Przewodnik promuje markę podwarszawskiej turystyki weekendowej – „Ziemia Chełmońskiego”. Opisuje trasy rowerowe przecinające równinny i pagórkowaty krajobraz pomiędzy Utratą i Pisią Gągoliną a Bzurą z zabytkowymi pałacami, dworami i kościołami. Stare parowozy, zabytkowe samochody, intrygujące rzeźby meksykańskiego artysty, pełne ryb i ptactwa wodnego stawy, lipowe aleje, lasy i rezerwaty – w najbliższym sąsiedztwie Warszawy. Żyrardów, Grodzisk czy Sochaczew też oferują interesujące spacery z zabytkami i muzeami.
Obszerny informator teleadresowy pomaga w zaplanowaniu wycieczek, podobnie jak kalendarium imprez.
Dystrybucją przewodnika oraz oddzielnej mapy turystycznej zajmuje się Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Ziemia Chełmońskiego”.
Podkowa Leśna i okolice na weekend – przewodnik spacerowy i rowerowy
Trasy spacerów po Podkowie Leśnej opracowane są tak, aby przejście po nich było całkowitym relaksem – ale można oczywiście łączyć je według własnego uznania. Dłuższy nieco jest spacer wokół Lasu Młochowskiego i jest to trasa świetnie nadająca się na nordic walking.
Trasy wycieczek rowerowych prowadzą do ciekawych okolic Podkowy Leśnej, stanowiących w większości obszar tak zwanego Podwarszawskiego Trójmiasta Ogrodów, obejmującego oprócz Podkowy również Milanówek i Brwinów.
Dystrybucją przewodnika zajmuje się Miasto Podkowa Leśna.
Przewodnik dostępny jest również jako web-aplikacja na telefony komórkowe i podobnie jak interaktywna mapa dostępny w internecie: przewodnik.podkowalesna.pl oraz mapa.podkowalesna.pl
Dodatkową promocję stanowi nasz film YouTube „Podkowa Leśna i okolice„.
Korona Sądecka – pomiędzy Białą a Dunajcem
Turyści dobrze znają sądecczyznę – Nowy i Stary Sącz oraz uzdrowiska doliny Popradu – Piwniczną, Żegiestów, Muszynę, a przede wszystkim Krynicę-Zdrój i pokryte lasami Pasmo Jaworzyny. Ciągle czeka jednak na odkrycie północna część tego malowniczego regionu, obszar gdzie w sąsiedztwie Nowego Sącza, pomiędzy Dunajcem a Białą łączy się wiele krain geograficznych i historycznych z różnymi typami krajobrazów i dziedzictwa kultury.
Korona Sądecka to nowa marka turystyczna tego obszaru, przewodnik opisuje 7 tras wycieczek na które wybrać się można albo rowerem albo samochodem. Dodatkowo 5 tras krótkich spacerów do miejsc o wyjątkowo malowniczym krajobrazie.
Dystrybucją przewodnika zajmuje się LGD Korona Sądecka oraz punkty Informacji Turystycznej w Nowym i Starym Sączu, Krynicy-Zdroju, Gorlicach i Tarnowie.
Przewodnik turystyczny LGD Nowa Galicja
Rozległa kotlina górnej Wisłoki pomiędzy pogórzami: Ciężkowickim i Strzyżowskim a zalesionymi całkowicie wzniesieniami Beskidu Niskiego, z pofalowanym malowniczo krajobrazem i wieloma pamiątkami wielowiekowej historii stanowi doskonały teren dla turystyki rowerowej.
Przewodnik (podobnie jak później przez nas wydany album) przedstawia atrakcje i walory kulturowo przyrodnicze tego obszaru – a także rosnącą bazę noclegową w postaci gospodarstw agroturystycznych.
Osobnym tematem jest rozwijające się z sukcesem winiarstwo z zaczątkami„turystyki do winnic”. specjalnością.
Dystrybucją przewodnika zajmuje się Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Nowa Galicja. Stowarzyszenie zajmuje się również dystrybucją wydanego przez nas albumu promocyjnego „Nowa Galicja – przyroda i dziedzictwo”.
Świętokrzyskie Zabytki techniki – przewodnik turystyczny
Zupełnie unikalny charakter mają liczne pamiątki po dawnym staropolskim przemyśle rozsiane po obszarze ciągnącym się pasem z zachodu na wschód na północ od Gór Świętokrzyskich: wzdłuż dolin rzecznych Bobrzy, Czarnej i Kamiennej, gdzie przez wiele stuleci wydobywano z ziemi rudy żelaza i kruszce metali kolorowych takich jak ołów, miedź i srebro by na miejscu przerabiać je na broń i narzędzia. Pozostałości przeróżnych urządzeń technicznych związanych z tym przemysłem same w sobie nie mają może takiej magii jak zabytkowe kościoły czy pałace. Dopiero kiedy opowie się ich niezwykłą i nieco zapomnianą historię w szerokim kontekście przyrody ta magia się ujawni.
Taki właśnie cel ma nasz przewodnik, prowadząc przez Świętokrzyskie trasami samochodowymi, pozwalającymi na odkrywanie kolejnych epok historycznych tego przemysłu. Jego dystrybucją zajmują się placówki Informacji Turystycznej w regionie świętokrzyskim.
Świętokrzyskie Miejsca Mocy – przewodnik turystyczny
Świętokrzyskie Miejsca Mocy to dawne i współczesne świątynie oraz miejsca szczególnego kultu. Północna część historycznej Małopolski to ziemie zagospodarowywane przez biskópów krakowskich o czym przypomina wiele szczególnie cennych zabytków – tak okazałych jak Pałac Biskupi i Katedra w Kielcach – czy schowane w wiejskich zakątkach murowane kościółki z romańskim rodowodem.
Podróżowanie do przedstawianych miejsc pozwala na poznawanie różnorodności krajobrazu i przyrody świętokrzyskiej i wielu innych atrakcji turystycznych, o których przewodnik też wspomina.
Dystrybucją przewodnika zajmują się punkty Informacji Turystycznej w regionie świętokrzyskim.
Busko-Zdrój i okolice – przewodnik turystyczny
Przewodnik w języku polskim i angielskim oprowadza najpierw spacerem po Busku-Zdroju, jednym z najstarszych polskich uzdrowisk – i jego najbliższej okolicy pełnej śladów historii i ciekawostek przyrodniczych.
Następnie proponuje niemęczące wycieczki rowerowe do dalszych miejsc wokół Buska-Zdroju takich jak Szaniec czy Wiślica z charakterystycznym zielonym krajobrazem wapiennych wzgórz i i białych kapliczek przydrożnych. Trasy samochodowe pozwalają na zwiedzenie całego Ponidzia – od Jędrzejowa po Bejsce, Korczyn i Stopnicę. Walory turystyczne i krajoznawcze Ponidzia są wyjątkowo bogate, zarówno dzięki unikalnej przyrodzie jak i dobrze zachowanym śladom wielowiekowej historii tutejszych miasteczek.
Dystrybucją przewodnika zajmuje się portal kurort24. Wersja internetowa przewodnika dostępna jest również na stronie portalu, wraz z naszym filmem promującym Busko-Zdrój i mapą interaktywną.
Solec-Zdrój i okolice – przewodnik turystyczny
Przewodnik w języku polskim i angielskim oprowadza spacerem po okolicach Solcu-Zdroju, bardzo szybko rozwijającego się niewielkiego uzdrowiska oz wodami o wyjątkowych walorach leczniczych.
Następnie proponuje niemęczącą wycieczkę rowerową po dalszych okolicach z charakterystycznym zielonym krajobrazem wapiennych wzgórz i i białych kapliczek przydrożnych. Trasy samochodowe pozwalają na zwiedzenie południowej części Ponidzia – od Buska-Zdroju po Bejsce, Korczyn i Kurozwęki. Walory turystyczne i krajoznawcze Ponidzia są wyjątkowo bogate, zarówno dzięki unikalnej przyrodzie jak i dobrze zachowanym śladom wielowiekowej historii tutejszych miasteczek.
Dystrybucją przewodnika zajmuje się portal kurort24. Wersja internetowa przewodnika dostępna jest również na stronie portalu, wraz z naszym filmem promującym Busko-Zdrój i mapą interaktywną.
Dolina Białej – od Tarnowa do Krynicy-Zdroju
Turyści kochają Małopolskę. Za Wawel, Giewont i wiele innych miejsc tłocznych o każdej porze roku. Ale Małopolska ma też inne oblicza. Ma swojskie klimaty i piękno tradycji zachowywanej nie na pokaz, ale po prostu dla siebie.
Czy znacie Pogórze? Te małe miasteczka, gdzie czas biegł nieco wolniej, zagubione w zielonych dolinach wsie, gdzie parafianie modlą się w gotyckich drewnianych kościółkach, te otwarte przestrzenie na szerokich wierzchowinach, skąd sielskie krajobrazy i widoki daleko rozleglejsze niż w górach.
Szlakiem wzdłuż Białej mkną zmotoryzowani turyści kierujący się do Krynicy-Zdroju z północno-wschodnich rejonów Małopolski. Jeśli zatrzymują się gdzieś po drodze, to najczęściej za Ciężkowicami, przy „Skamieniałym Mieście”, rezerwacie malowniczych skałek piaskowca. Jest jednak wiele innych miejsc wartych zobaczenia i poznania. Część z nich położona jest przy samym szlaku – jak klasztor w Tuchowie, synagoga w Bobowej, dwór w Jeżowie czy niezwykły pochyły rynek w Grybowie. Inne znaleźć można w niezbyt odległych bocznych dolinkach.
O tych właśnie miejscach – kościołach, dworach, parkach, muzeach i miejscach widokowych opowiada przewodnik.
Dystrybucją przewodnika zajmuje się nasze wydawnictwo Appen Karpaty.
Dolina Dunajca – od Wisły do Tatr, przewodnik dla automobilistów
Dunajec jest w sercu większości z nas chyba od dziecka, jako wyobrażenie czystości i siły gór, jako nieodłączny element góralszczyzny i legend Podhala. Jako wspomnienie ze szkolnej wycieczki w Pieniny i spływu tratwami przez pieniński przełom. Dunajec wtopił się w naszą wspólną narodową tożsamość jako archetyp Górskiej Rzeki.
Nasza opowieść o rzece zaczyna się w miejscu z którego widać jak wody Dunajca wpadają do koryta Wisły ale wcale nie mieszają się z jej wodami. Kierując się na południe, a czasem na zachód, zmierzamy kolejno przez Nizinę Nadwiślańską, Pogórze Rożnowsko Ciężkowickie, Kotlinę Sądecką, przełom Dunajca pomiędzy Beskidem Wyspowym i Gorcami a Beskidem Sądeckim, Pieniny, Kotlinę Nowotarską i w końcu docieramy do Tatr, by w Dolinie Małej Łąki daremnie szukać jednego ze źródeł Dunajca, którego wody płyną ukryte w kamiennym dnie doliny. Ten zawód zrekompensują nam niewątpliwie bajkowe widoki w stronę Czerwonych Wierchów – szczególnie o poranku.
Dystrybucją przewodnika zajmuje się nasze wydawnictwo Appen Karpaty.
Nowa Galicja – przyroda i dziedzictwo, album krajoznawczy
Ta kraina stworzona została dla turystyki rowerowej. Drogi, dróżki i ścieżki wiją się przez pokryte łanami zbóż lub kukurydzy obniżenia i przecinają niewielkie połacie lasów na wzniesieniach, a niemal z każdego miejsca rozciąga się daleki widok na południe, gdzie ciemnieją pasma Beskidu Niskiego — lub na północ, w kierunku masywu góry Liwocz czy Wzgórz Warzyckich.
Prowadzą nimi dobrze oznakowane trasy szlaków rowerowych, tworzące gęstą, przecinającą się sieć. Krajobraz zdobią przydrożne kapliczki, zabytkowe kościoły murowane i drewniane, dwory, odnowione rynki dawnych miasteczek i wtopione w przyrodę stare cmentarze wojenne. Miejsca
szczególne to skansen archeologiczny Karpacka Troja, położony na przedmieściach Jasła, gdzie dolina Ropy łączy się z doliną Wisłoki oraz coraz bardziej słynne w kraju jasielskie winnice.
Zapraszamy w podróż!
Dystrybucją albumu zajmuje się Stowarzyszenie LGD „Nowa Galicja”.
Ojczyzna Żeromskiego, album krajoznawczy
Walory krajobrazowe gminy Masłów w zachodniej części Gór Świętokrzyskich, dobrze rozwinięta sieć szlaków turystycznych i rowerowych, łagodne góry i malownicze zbiorniki wodne w Cedzynie i Ciekotach zachęcają do turystyki pieszej i rowerowej. Wychodnia skalna zwana „Diabelskim Kamieniem” oraz inne punkty widokowe, pozwalają obserwować m.in. najwspanialszy na Kielecczyźnie przełom rzeczny (przełom Lubrzanki) i rozległą Dolinę Wilkowską. W Ciekotach znajduje się swoista brama w Góry Świętokrzyskie z Ikoną Regionu — „Szklanym Domem” i Dworkiem Stefana Żeromskiego.
Dystrybucją albumu zajmuje się Gmina Masłów.
Promujemy wyjątkowe miejsca
Choć miejsce to znane jest głównie jako Witulin, czyli założona przez rodziców Witolda Gombrowicza fabryka tektury, to tutejsza działalność przemysłowa rozpoczęła się od zakładów wydobycia i obróbki kamienia budowlanego zorganizowanych przez dziadka Witolda – Ignacego Leona Kotkowskiego.
Miejscowa legenda głosi, że kiedy wojska polskie wracały spod Wiednia, w tutejszym kościele pw. św. Stanisława służył do mszy sam Jan Sobieski. Już wówczas kościół był wiekowy. Ten najstarszy na Podtatrzu kościół, został zbudowany na początku XIV wieku i w swoim głównym rysie architektonicznym ma charakter gotycki. Dzisiaj, pięknie odnowiony, otoczony białym murem i zadbaną […]